çiçek ara sepet

ORKİDE BAKIMI

 

Orchidaceae (orkidegiller) familyası yaklaşık 22 binden fazla türe sahiptir. Ülkemizde de oldukça fazla orkide türü yetiştirilmektedir.

Özel günlerde sıklıkla hediye olarak gönderilen orkideler, her bitki gibi bakımı doğru yapılmadığında kolaylıkla ölebilirler. Orkidelerin bakımı ve budaması doğru yapıldığı sürece senelerce yaşayabilen bir bitkidir. 

Orkideleri ev yada ofislerimizde ışık alan bir yerde konumlandırmalıyız. Direkt güneşe maruz kalmadan özellikle sabah güneşini alan biryerde bulunması gerekmektedir. Sulaması ise haftada bir gün duşun altında iyice su çektirerek yapılmalıdır. Ayrıca bulunduğu saksının içerisine bir miktar su koyularak orkidelerin susuz kalmasını da engellenmiş oluruz. 

Orkidelerin o muhteşem çiçekleri bir süre sonra kendiliğinden dökülmeye başlayacaktır. Çiçekler döküldükten sonra da aynı şekilde sulama ve bakım işlemine devam etmeliyiz. Çiçeklerinin bulunduğu dallar zamanla kurumaya başlayacaktır. Kurumaya başlayan dalları alttan üste doğru üçüncü boğumdan diagonal şekilde keserek budamasını yapabiliriz. Böylece yeni sürgünün büyümesini sağlamış oluruz. Orkidemiz 2 ile 6 ay içerisinde tekrar çiçeklenmeye başlayacaktır.